2. Pasaportu Yatırımsız Almanın En Kolay 2 Yolu!

2. Pasaportu Yatırımsız Almanın En Kolay 2 Yolu!

Harika haberlerle yine karşınızdayım sevgili gezelekler.

Doğduğumuz yerin hiçbir şekilde kendi inisiyatifimizde olmadığını, sadece şans olduğunu biliyoruz ve kimilerimiz için bu haksızlık. Mesela ablam 90lı yıllarda interrail’e çıkmak istediğinde henüz Schengen Vizesi diye bir şey yoktu ve son vizesine başvurduğunda ilk sırada başvurmuş olduğu birkaç ülkenin vizesinin tarihi bitmişti bile.

Bu durum dünyayı gezerken de karşımıza çıkabiliyor. Bir takım ülkelerin vatandaşları elini kolunu sallaya sallaya istedikleri ülkede gezip çalışabiliyorken diğerleri vize prosedürleriyle ve büyükelçilik kapılarında cebelleşir. Vatandaşlığın metalaştırılması tartışılan bir konu olsa da, günümüzde bir çok ülke yatırım yoluyla vatandaşlık yolunu açmakta.

Okumakta olduğunuz derinlemesine araştırma dosyasında öyle 400 bin Avro yatırım yapın Malta vatandaşı olun, yok efendim 900 bin dolar yatırım yapana ABD vatandaşlık yolu açık gibi gazete manşeti kılıklı ütopik tavsiyeler vermiyorum, o yüzden dikkatlice SONUNA KADAR OKUYUN.

İkinci pasaport edinmek sadece zenginler ya da yalan dolan evlilik yapanlar için değil sevgili gezelekler. Biz alelade vatandaşların da daha rahat gezelemek için ikinci bir pasaport edinmesi mümkün.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVAYOLUNU NASIL DİZE GETİRDİM?

HOMO EREKTUS-GEZERUS: EVRİMİNİ TAMAMLAYAMAMIŞ GEZGİN

Yalnız bazı ülkelerin çifte vatandaşlık yasağı var, siz yine de aşağıdaki listeyi bir kontrol edin. Çifte vatandaşlık yasağı bir ülkenin yalnızca kendi vatandaşlığını kabul etmesi ve o ülkenin vatandaşıysanız başka bir ülkenin vatandaşı olamamanız ya da olabilmek için vatandaşlıktan çıkmanız gerektiği anlamına geliyor. Almanya’nın alamancı Türk vatandaşlarına yaptığı gibi.

Türk vatandaşıysanız çifte vatandaşlık için bir engel yok.

Çifte vatandaşlığa izin vermeyen ülkeler (bu ülkelerin vatandaşıysanız ikinci bir pasaport alamıyorsunuz): Almanya (Alman vatandaşıysanız çifte vatandaşlık çok kısıtlı şartlarda mümkün ama çok zor), Andorra (evet öyle bir ülke var!), Azerbaycan, Bahama Adaları, Bahreyn, Beyaz Rusya, Botsvana, Bhutan, Burma, Cibuti Cumhuriyeti, Çin, Etiyopya, Haiti, Hindistan, Endonezya, İran, Japonya, Kazakistan, Kuveyt, Kırgızistan, Laos, Macau, Malezya, Marshall Adaları, Mikronezya, Monako, Moğolistan, Mozambik, Nepal, Küba, Kongo, Kuzey Kore, Oman, Papua Yeni Gine, Katar, San Marino, Suudi Arabistan, Singapur, Slovakya, Solomon Adaları, Svaziland, Tacikistan, Tayland, Tonga, Türkmenistan, Ukrayna, Özbekistan, BAE, Venezuela, Vietnam, Yemen, Zimbabwe.

Bu ilk filtreden geçtiyseniz ve şu an vatandaşı olduğunuz ülkenin çifte ya da çoklu vatandaşlık sınırlaması yoksa kesinlikle okumaya devam edin. Gerçekten birazdan daha önce hiç gezelemediğiniz Alis Harikalar Diyarında buluşacağız sizinle.

Bu arada yeri gelmişken buraya not düşeyim; bir ülkenin pasaportunu edinebilmek için önce o ülkenin vatandaşı olmak gerekiyor.

Meseleye dönersek, ikinci bir pasaport devlet büyüklerine ve varlıklı iş adamlarına olduğu gibi biz sıradan vatandaşlara da dünya çapında yaşamak, çalışmak, yatırım yapmak, gezelemek ve girişimcilik için daha fazla seçeneğe sahip olmanın faydalarını sağlar. Bu faydaları ekseriyetle gelecek nesillere de aktarabiliyorsunuz.

Tek bir uyruğunuz olduğunda, bir tek bir hükümet hayatınızın, mali durumunuzun, iş olanaklarınızın ve kişisel meselelerinizin üzerinde tam kontrole sahip demektir. Bu açıdan, ülkenizde çıkarılan yasalara katılsanız da katılmasanız da o tek hükümetin kararlarının boyunduruğu altındasınız. Durum böyle olunca da Allah korusun savaş çıkması, vergi düzenlemelerinin değişmesi, döviz ya da yatırımlarınıza birden el konması gibi durumlarda boynunuz kıldan ince kalır. Hiç ihtiyacınız olmayacağını umduğunuz bir sağlık sigortası gibi düşünün. Yani ikinci bir pasaport sizin ve çocuklarınızın bir nevi sigorta poliçesi, kullanın ya da kullanmayın ama bulunsun tadında.

Gelelim fasulyenin faydalarına. Bu detaylı araştırma yazısında siz sevgili gezeleyenlere ikinci pasaport ediniminin  para verdim aldım (yatırım) dışında üç farklı yolunu anlatacağım:

1. SOY BAĞI TESPİTİYLE KAZANIM

Bazı ülkeler ebeveynlerinizden biri, büyükanne veya dedeniz ve hatta büyük büyükanne veya büyük dedeniz o ülkenin vatandaşı idi ise, Soy bağı tespitiyle vatandaşlık vermektedir.

Soy bağı tespitiyle vatandaşlık, doğuştan gelen bir vatandaşlık hakkı. Soyunuz belirli bir ülkeden gelen aile büyüklerine dayanıyorsa, o ülkenin vatandaşı olmaya hak kazanabileceğiniz anlamına geliyor ama bu ülkeler oldukça kısıtlı. Siz yine de ödevinizi yapın ve aile soy ağacınızı iyice araştırın, ananeniz Türkçeyi aksanlı mı konuşuyordu? Bingo!

Soy bağı tespitiyle alınabilen vatandaşlık özellikle Avrupa'da yaygın; Avrupa vatandaşlığı ve Avrupa pasaportu edinmenin en kolay yollarından da biri. Avrupa vatandaşlığı Fransa, İspanya, Almanya ve İsveç gibi 28 Avrupa Birliği ülkesinin tamamında yaşama, çalışma ve iş kurma hakkı sağlamakta. Bunun da birçok faydası var. Örneğin, ülkenizde uygun bir iş fırsatı bulamıyorsanız, aramanızı Avrupa'ya doğru genişletebilirsiniz. Ayrıca çocuklarınız varsa, genellikle ücretsiz olan Avrupa eğitim sistemine erişim sağlayabilirler.

İkinci bir pasaport ve vatandaşlığa sahip olmak, ülkenizde politik ya da ekonomik anlamda ne olursa olsun her zaman gidecek, yaşayacak, çalışabilecek, emekli olacak ve hatta bazı durumlarda sığınacak başka bir memleketiniz olmasını sağlar.

Nihayetinde, ikinci bir pasaport sahibi olmak hayatınızda daha fazla seçenek barındırmakla alakalı. Ne kadar çok seçeneğiniz varsa, o kadar özgür yaşarsınız.

Soy bağı tespitiyle vatandaşlık elde etmek genellikle basit. Çoğu ülke için başvuru süreci, o ülkenin dilini bilmek kaydıyla kendi başınıza yapabileceğiniz kadar basit olabiliyor.

Ancak yine de araştırma ve başvuru aşamalarında size yardımcı olması için profesyonel bir göçmenlik avukatı ya da danışman tutmayı düşünebilirsiniz. Soy bağı tespitiyle ikinci  vatandaşlık ve pasaport almak için atılması gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

Aşama # 1: Soy Bağı Tespitiyle Vatandaşlık Yolunu Açabilecek Hayatta veya Vefat Etmiş Bir Aile Bireyiniz Olup Olmadığını Araştırın

Türkiye topraklarında doğmuş çok fazla göçmen kökenli vatandaş bulunmaktadır. Büyükanne ve dedelerinizin Türkiye’ye ya da Osmanlı topraklarına nereden göç ettiğini ve hala kendi ülkelerinden vatandaşlık sahibi olup olmadıklarını öğrenmeye çalışın.

Ardından vatandaşlık almaya uygun olduğunuzu düşündüğünüz ülkenin büyükelçilik web sitesini inceleyin ve şu soruların cevaplarını arayın: Kaç kuşak geriye giderek hala vatandaşlık hakkı tanınıyor? Her iki ebeveynin (ya da büyükanne ve dede’nin) vatandaş olması gerekiyor mu, yoksa bir kişi yeterli mi? Başvuru işleminizi başlatmak için hangi belgelere ihtiyacınız var?

Bazı ülkelerin, direkt soyunuzdan biri oralı ise vatandaşlık talebinde bulunmanıza izin verdiğini göreceksiniz.

Soy bağı tespitiyle vatandaşlığa sıcak bakan ülkelerin listesini ve başvuru kriterlerini makalenin ilerleyen kısımlarında bulacaksınız.

Aşama # 2: Başvuru Kriterlerine Uygunluğunuzu Belirleyin

Aranan kriterler ülkeden ülkeye değişiyor ancak çoğunlukla sizinle dedeleriniz arasında kesintisiz bir soy göstermeniz gerekiyor. Kesintisiz kelimesine dikkat. Bunun anlamı direkt soyunuzdaki dedenizin vatandaşlıktan vazgeçmemiş ya da çıkarılmamış olması demek.

Aşama # 3: Gerekli Belgeleri Toparlayın

Vatandaşlık almaya hakkınız olduğunu kesin olarak belirledikten sonra, Soy bağı tespitiyle vatandaşlık talebinde bulunmaya uygun olduğunuzu kanıtlamak için gerekenler listesini gözden geçirin ve ihtiyacınız olan tüm dokümanları toplayın. Talep edilen ana dokümanlar arasında genellikle nüfus cüzdanınız, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve tabii dedenizin bulabildiğiniz her türlü resmi nüfus belgesi, ilgili evlilik, boşanma ve vatandaşlık belgeleri ve mevcut pasaportunuz bulunur. Bu belgelerin noter tasdikli olması ve başvuracağınız ülkenin diline yeminli tercüman tarafından çevrilmesi gerekir.

Aşama # 4: Resmi Başvurunuzun Yapılması

Çoğu ülke, başvurunuzun şahsen incelenmesi için büyükelçilik ya da konsolosluktan randevu almanızı talep eder. Tüm dokümanlarınız tam olsa da neden o ülkenin vatandaşı olmak istediğinize dair mülakata alınırsınız. Geçerli ve oldukça ikna edici sebeplerinizi hazırlasanız iyi olur.

Her şey yolunda giderse, ikinci vatandaşlığınızı alır sonra da pasaport işlemlerine başlayabilirsiniz.

Bu süreçte büyükelçiliği önceden arayıp vatandaşlık mülakatı için randevu sırasının uzun olup olmadığını sorabilirsiniz. Eğer uzun bekleme süreleri varsa, belgelerinizi tamamlamadan önce randevunuzu alın ki vakit kaybetmemiş olun.

Soy bağı tespitiyle vatandaşlık veren ülkelerden bazıları: Adige Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Ermenistan, İngiltere, İtalya, İrlanda, İspanya, Litvanya, Letonya, Makedonya, Polonya, Romanya, Yunanistan.

NASIL BU KADAR GEZEBİLİYORUM? SIKÇA SORULAN SORULAR

GEZELERKEN YAPILAN PAZARLIĞIN 5 ZARARI

Başvurunuz reddedilirse de üzülmeyin, ikinci pasaport almak için başka yollar da var. Kendimden biliyorum, bir şeyi gerçekten isteyen mutlaka yapıyor sevgili gezelekler.

Soy bağı tespitiyle vatandaşlık ve pasaport sahibi olmak en kolay, en ucuz ve en hızlı seçenek olsa da, tek alternatif değil.

2. NAKİT DEĞİL VAKİT YATIRIMIYLA KAZANIM

Bir ülkede yasal olarak yeterince uzun ikamet ederek de vatandaşlığa geçme yoluyla ikinci bir pasaport almaya hak kazanılabiliyor. Bu seçenek bazen yıllar sürse de, mantıklı tarafı herkese açık olması.

Bu noktada, gelişmiş ülkelerde yaşam masrafları yüksek olduğu için bunun bir hayal olduğunu, yıllarca bir ülkede sırf vatandaşlık almak için kalmak yerine aynı parayla yatırım yaparak da vatandaşlık hakkınızın doğacağını düşünebilirsiniz. Yanlış!

Unutmamanız gereken nokta, size dünyanın kapılarını açacak tek pasaportun ekonomik olarak gelişmiş ülkelerden gelmeyeceği. Aklınıza hiç gelmeyecek bir takım ülkeler vize serbestliği ve kolaylığı sırasında yüksek sıralamalarda yer alıyor. En önemlisi de, bu ülkelerden bazılarında nispeten çok az zaman geçirmenin vatandaşlık hakkı doğması için yetiyor olması.

Şimdi size şok edici gerçekleri anlatacağım ve çok değerli bilgiler vereceğim.

Amerika topraklarında doğan çocukların ABD vatandaşı olduğunu biliyor ve mümkünse gidip orada doğum yapıyoruz. Bu genel geçer bir bilgi. ABD de doğum yapmanın çok masraflı olması ve vize almanın da hepimize nasip olmadığı da bilinen bir şey.

İki tane alternatif örnek vereceğim (başka çok ülke var ama onları da artık siz araştırın, benim görevim kafanızı açmak):

SAMBA

Brezilya, çok aşındırılmış yolun dışına çıkmak isteyenler için en ilginç seçeneklerden biri. Bu alternatif kan görünce bayılanlara göre değil ama maliyeti yok denecek kadar az ve yalnızca bir senelik ikametin ardından ikinci bir pasaport için başvuru hakkınız doğuyor. Hem de ailecek!

Siz ve eşiniz (ya da bebeğin babası) her nerenin vatandaşı olursanız olun, Brezilya da doğan bebeğinizin otomatik olarak Brezilya vatandaşı olduğunu biliyor muydunuz? Ama durun dahası da var… Brezilya, yalnızca ülkede doğan bebeklere değil ebeveynlerine de vatandaşlık veren ender ülkelerden biri!

Doğru okudunuz! Çocuğunuz Brezilya'da doğduktan sonra, size ve eşinize Brezilya'da yaşama ve çalışma hakkı veren “belirsiz süreli ikamet” başvurusunda bulunuyorsunuz. Yalnızca ve yalnızca bir yıllık ikamet süresinin ardından da vatandaşlık başvurusu yapıyorsunuz.

Vatandaşlığa kabul süreci birkaç ay ila bir yıl arasında değişiyor. Portekizceyi de çat pat konuşuyor olmanız şartı var. Gezelek bir karakter olduğunuz için Brezilyaya Portekizcesini bir yıl zarfında gayet iyi öğreneceğinizi varsayıyorum (ben Meksika İspanyolcası bildiğim için 2 haftada sökmüştüm), hem bir lisan bir insan. Sonuç itibariyle toplamda iki yıldan daha az bir sürede Brezilya'da tüm ailenizin Brezilya vatandaşlığına alınmasını sağlayabilirsiniz! Belki de oğlunuz futbolcu olur.

Brezilya pasaportu Avrupa Birliği ülkeleri de dahil olmak üzere tam 147 ülkeye vizesiz giriş sağlıyor. Benden söylemesi. Bu arada bunu yapan Türkler tanıyorum, bu dosyada sizler için bir araya getirdiğim bilgilerin hepsi altın değerinde ve gerçek.

Latince ‘de "toprak hakkı" anlamına gelen jus soli ilkesini onurlandıran yani topraklarında çocuk dünyaya getiren ebeveynlerin uyruğu ne olursa olsun, ülkede doğan çocuklara otomatik olarak vatandaşlık ve pasaport hakkı veren başka ülkeler de var, hem de çok!

Birazdan diğerlerinden de bahsedeceğim ancak anne babaya da çok kısa bir süre içerisinde vatandaşlık kapısını açan yalnızca Brezilya.

Aşağıdaki ülkelerde ise, ülke sınırları içinde yeni doğmuş olmak, otomatik olarak vatandaşlık almak için yeterlidir. Oradan geçen bir turist bile olsanız topraklarında doğan bebeğinize vatandaşlık hakkı doğar.

Toprak hakkı yasasına dahil ülkeler bunlar: Antigua ve Barbuda, Arjantin, Barbados, Belize, Bolivya, Brezilya, Kanada, Kosta Rika, Dominika, Ekvator, El Salvador, Fiji, Grenada, Guatemala, Guyana, Honduras, Jamaika, Lesoto , Meksika, Nikaragua, Pakistan, Panama, Paraguay, Peru, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadines, Tanzanya, Trinidad ve Tobago, Tuvalu, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay ve Venezuela.

Diğer ülkelerde, orada doğan çocuk için vatandaşlık ancak belirli ek şartlar karşılanırsa alınabilmekte. Mesela ebeveynlerden en az birinin o ülke vatandaşı olması veya en az bir ebeveynin o ülkede doğmuş olması gibi.

Yalnız dikkatli olun, bazı vatandaşlıkların yükümlülükleri var. Bizde erkeklere askerlik yapma zorunluluğu olması gibi. Bu sebeple çocuğunuzu hiç bilmediğiniz bir ülkenin vatandaşı yapmadan önce herşeyi araştırdığınızdan emin olun.

TANGO

Yurt dışında yarı zamanlı olarak yaşamak isteyenler için Arjantin, fazla bir maddi birikime gerek kalmadan ikinci pasaportu almanın en hızlı yollarından birini önümüze sermiş.

Başvurunuzu avukat aracılığıyla yapmayı seçerseniz sadece birkaç bin dolara mal oluyor. Onun dışında İspanyolca bilmeniz ve bir sürü form doldurmanız lazım.

Vatandaşlığa geçiş süreci şaşırtıcı derecede hızlı. Bir süre Arjantin'de ikamet etmeniz ve yılın en az altı ayını orada geçirmeniz gerek. Takdir edersiniz ki ucunda pasaport varken yılda altı ay geçirmek için daha kötü yerler de var. Arjantin, inanılmaz derecede doğal güzelliklerle dolu bir ülke. Yaşam tarzı dünya standartlarında ve yaşam masrafları Buenos Aires dışında ucuz.

Vatandaşlık sürenizin dolmasını bol bol asado (Arjantin bifteği) yiyip kaliteli şarap içerek geçirebilirsiniz, vakit öldürmenin daha iyisi can sağlığı hele de ucunda pasaport varsa. Ben 2011 senesinde Arjantin’de gezelerken ikinci dereceden çok sevdiğim bir kuzenim Arjantin de işte tam olarak bunu yapıyordu ve o zamandan beri Arjantin vatandaşı. Ayda 40 dolara (daha ucuzu da var) paylaşımlı bir evde kalıyor, kendi yemeğini kendi pişiriyordu. İşte akıllı insanı ikinci pasaporta en uygun bütçeyle götüren yol!

İşin ilginçleştiği yere geliyorum. Arjantin'de oturma iznini aldıktan sonra, orada sadece 2 yıl yaşamanız tam vatandaşlığa hak kazanmak için yeterli. Yalnız buna artı bir yıl da vatandaşlığa kabul için işlem süresini eklemekte fayda var. Toplamda üç yıl inanın bana uluslararası standartlara göre çok hızlı.

Çoğu ülke, vatandaşlığa kabul için en az beş yıllık ikamet şart koşmakta, o da ikamet alabilirseniz. Kaçımız Kanada’ya öğrenci vizesinden bile reddedildik ya da Almanya turist vizesi vermedi? Bitsin bu çile! Kafaları açalım sevgili gezelekler, benim gelişmemiş ülke sevmemde bir keramet gerçekten var.

Arjantin pasaportu, yine Avrupa Birliği dahil 150 den fazla ülkeye vizesiz erişim sağlayan oldukça sağlam bir seyahat belgesi sevgili gezelekler.

Bu bilgiler de size hediyem olsun, merakınız varsa gidin geleceğinizi kurun…

BONUS: 100 bin dolarınız varsa, çok iyi bir rakam olan 160 ülkeye vizesiz giriş sağlayan Karayipler ada ülkesi Dominika’dan hiç gitmeden ve yaşamadan 3 ay gibi kısa bir sürede vatandaşlık ve pasaport alabiliyorsunuz. Şu an piyasadaki en düşük yatırımla edinilebilen pasaport Domonika pasaportu.

EN FAYDALI 5 GEZELEME UYGULAMASI

GILI ADALARI: POLİS YOK, ARABA YOK!

 

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ