Gili Adaları: Polis Yok, Araba Yok!

Gili Adaları: Polis Yok, Araba Yok!

Dünya’nın en önemli seyahat otoritesi olan Conde Nast Traveler dergisinde gidilmesi gereken ülkeler sıralamasında 1 numaraya yerleşen Endonezya’da bulunan Gili adalarından bahsedeceğim, 6 yılı aşkın zamandır orada yaşıyorum.

Gili Adaları, Bali’ye 1.5 saat hızlı feribot mesafesinde, Kuzey Lombok bölgesine ait meşhur tropik adalar grubuna verilen isim. Benim yaşadığım adada polis ve motorlu araç  bulunmuyor.

Dalış ve şnorkelle yüzmek için mükemmel turkuaz suları ve beyaz kumsallarıyla Gili Adaları tam bir cennet. En küçük adanın etrafı 1.5 saatte, en büyüğüyse yürüyerek 3 saatte gezilebiliyor. Gili Adaları, ziyaretçilerine deniz altını keşfetme ve binlerce renkli balık, kaplumbağa ve hatta plankton yiyerek beslenen balina köpek balığıyla tanışma imkanı sunuyor. Dolmuş gibi işleyen tekneler ile üç Gili adası ve Lombok arasında arasında ulaşım sağlanmakta.

Gili Adaları, ortalama 28 ° C hava sıcaklığı ve yaklaşık 26 ° C su sıcaklığı ile yıl boyunca tropikal iklime sahip. Yağmur mevsimi Kasım'dan Nisan'a, kurak mevsimi Mayıs'tan Ekim'e kadar ama yağmurlar her yıl azalıyor gibi geliyor bana. Yakındaki iki yanardağ, Lombok'taki Rinjani Dağı ve Bali'deki Agung Dağı tarafından korunan ada, Endonezya'nın geri kalanından daha kuru bir mikro iklime sahip.

HOMO EREKTUS-GEZERUS: EVRİMİNİ TAMAMLAYAMAMIŞ GEZGİN

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVAYOLUNU NASIL DİZE GETİRDİM?

Gili Adalarında sahil boyunca dolaşmak gerçekten çok keyifli. Bazı bölgelerde tamamen kendinize ait bir sahil bulabiliyorsunuz. Plajlar çok temiz ve adaların yerel halkı ile yabancı sakinleri dönem dönem kıyıya vuran çöpleri temizlemekte, geri dönüşüm projeleri yürütmekteyiz. Tüm halk çevreye saygı duymak için çaba sarf ediyor, sahip oldukları en değerli şey olduğu için adalarına bakmanın önemini biliyorlar. Adalarımızın çocukları okulda çevre ve ekosistem ile ilgili dersler görüyorlar.

Restoranlar ve otellerin büyük kısmı, adaların doğasıyla uyumlu şekilde inşa edilmiştir, malzeme olarak ahşap ve bambu kullanılır ve çatı malzemesi olarak da bir çeşit kuru ot kullanılmaktadır (alang-alang). Gili Adalarında her bütçeye göre konaklamak ve yemek-içmek mümkündür. En mütevazi bungalovundan ultra lüks havuzlu villalara kadar seçenek çok.

Adalarda ulaşımın tek yolu yürümek, bisiklet ve faytondur. Motorlu araçlar yerel halk tarafından istenmediği için adaya girişleri yasaktır. Kumsal boyunca adaların etrafında dolaşmak muhteşem bir yürüyüş olduğu gibi,  iç taraflarda rotasız bir yürüyüşe çıkmak da o kadar keyiflidir.

Yürüyerek yerel gelenekleri, basit hayatları olan cana yakın yerel halkın nasıl yaşadığını gözlemleyebilirsiniz. Kedilerin normalden daha kısa kuyrukları olduğunu görürseniz, bu kuyruklarının kesildiği anlamına gelmez, bacakları daha güçlüdür ve genetik olarak kuyrukları uzamamaktadır. Polisin olmadığı Gili Adaları sakinleri, kendi kuralları ile sorunsuz bir şekilde bir arada yaşarlar. Adalardaki otorite köy muhtarıdır.

Bu şartlar, pek çok kişinin ütopik diyeceği bir toplumda yaşamanın mümkün olduğunu ve insanların çoğu kez yozlaşmış kurumlara ve birçok ülkede yaşadığımız sonsuz bürokrasiye başvurmak zorunda kalmadan problemlerini kendi içlerinde çözebildiklerini göstermektedir. Gili Adaları küçük oldukları ve daha karmaşık yerlerin sorunlarını barındırmadıkları doğru, en güzeli de zaten belki de bu. Belki de her şey göründüğünden daha basit...

GEZELERKEN YAPILAN PAZARLIĞIN 5 ZARARI

MEKSİKA YEMEĞİ SANDIĞIMIZ GRİNGOLAR

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ