Homo Erektus-Gezerus

Homo Erektus-Gezerus

(Homo Erektus-Gezerus: Evrimini Tamamlayamamış Gezgin)

Bu model insan, güçlü insanın tam tersidir. Kimsenin kimseye durup dururken bir şey verme mecburiyeti yoktur ama bazıları paylaşımcılık kavramını manipüle edip sömürürler, dolayısıyla sizi de. Dünyayı sırtını başkalarına dayayarak gezmek bazıları için bir konsept. The Mexican Kitchen’a da sık olmasa da Homo Erektus-Gezerus (kısaca HEG) uğrar ve karşılarında maalesef beni bulurlar. Birkaç örnekle anlatayım…

Restoran ve Kafelerde görülen HEG

HEG: “Ben dünyayı geziyorum da, siz de Türk’müşsünüz bir hamburgerinizi yerim artık” .

Ben: “Tabii buyrun menüdeki fiyatlara vergiler de dahil.”

HEG: “Bali’ye geldim sokakta takı satıyorum, sizin restorana bir stand açsam?”

Kendimi çok ciddiye almam ama işimi alırım. 6 yılda dişimle tırnağımla kurduğum onlarca aileyi besleyen işletmemi senin için riske atmam güzel kardeşim. Zaten de tanışmıyoruz. Çalışma vizen olmadığı için polis seni sınır dışı eder, benim de izinlerimi iptal edip işletmemi kapatırlar. Ülkenden kalkıp Güney Doğu Asya’ya bana güvenip de mi geldin ey hiç tanımadığım insan?

HEG: “Valla garsonlar masa/sandalyeyi topluyor ama biz yine acıktık menü’yü verir misiniz?”

Masa/sandalye toplanıyorsa mutfak iki saat önce kapanmıştır cicim. Endüstriyel mutfaklar belli bir prosedüre göre temizlenip kapatılır ve mutfak personeli evlerine gider. Bizimkiler hemen arkada kalıyor ama olsun yine de çağırmam. İnsanlar bu sıcakta size yemek pişirmek için bütün gün mutfakta terliyor. Kendi ülkendeki çalışan hakları ve çalışma standartlarını burada da uyguluyoruz maalesef.

MEKSİKA YEMEĞİ SANDIĞIMIZ GRİNGOLAR

GEZELERKEN YAPILAN PAZARLIĞIN 5 ZARARI

HEG: “Benim glüten, fıstık, bakliyat ve deniz mahsullerine alerjim var. Menü’de yiyebileceğim bir şey göremedim, ne tavsiye edersiniz?”

Yarı-ıssız tropik bir adaya tatile gelirken bir bakmak gerekebilir acaba dışarıda güvenle yemek yiyebileceğiniz bütün bu alerjilerinize hitap eden yerler var mı? Yoksa yiyebileceğiniz gıda maddelerini yanınızda getirip kendi alerjilerinizin sorumluluğunu da başkalarına yüklememek hayat kurtarabilir diye düşünüyorum.

Allahtan tüm Lombok ve Gili adalarındaki gıda güvenliği ve içeriği konusunda en bilgili ve eğitimli ekibe sahibim de hiç ambulans çağırmadık (bir adet özel sürat teknesi ambulansımız var Gililerde ve çağrılması geleceği anlamına gelmiyor). Bu arada ekibimin sürekli sorduğu ve cevaplayamadığım bir soru var; “neden Batılıların bu kadar çok gıda alerjisi var?”.

Teknolojik HEG

Bir diğer HEG çeşidi ise Tech-HEG. Teknoloji meraklısı HEG tatile upuzun kamera lensleri ve dronlarıyla çıkararak rahatsızlık verir. Yerliler nehirde yıkanırken ya da tapınaklarda Budist rahipleri rehin alıp insanların burnuna kamera lensini sokar ve deklanşörü otomatiğe bağlar.

Etrafa rahatsızlık veren işlere girip en harika fotoğrafları çeken gezeleklerin NatGeo ya fotoğraf sattığını filan hiç duymadım. Sayelerinde balta girmemiş ormanlarda bile yerli halk fotoğrafları çekildiğinde kart-postal olarak satılacağına ve sömürüldüklerine inanıyor.

Dronlarda ayrı bir karın ağrısı. Dron sinyalini bozup düşüren icatlar olduğunu duydum, bir tane edinmeyi düşünüyorum.

EN FAYDALI 5 GEZELEME UYGULAMASI

Sarhoş HEG

Kahvaltıda cin-tonik içmeye başlayıp gün batımına doğru sesi iyice yükselen, akşam yemeği sıralarında ise ne söylediği anlaşılmayan tatilci gezeleyen kişidir. Herkese o ya da bu şekilde rahatsızlık verirler.

Kendi Modasının Kurbanı HEG

Salaş bir adada gezelemeye gidip beş yıldızlı otel kıyafetlerini giyenlerden tutun, beyaz atletle gezeleyenlere kadar uzanan geniş bir yelpaze.

Vurdumduymaz HEG

Maldivler, Bali, Gili adaları, Samoa ve Sri Lanka’ya uzanan dünyanın en popüler turkuaz sularının olduğu tatil merkezlerinde de yaşayan yerli bir halk olduğunu tahmin bile etmeyen HEG. Yerel halkın üstsüz güneşlenmeye, şehir ya da köy içerisinde bikiniyle dolaşmaya hiç de sıcak bakmadığını bilmeyen, umursamayan, gittiği yerin kültürünü hiç araştırmamış olan HEG. Maalesef bunlardan çok ama çok var.

Homo Erektus-Gezerus’un belirli bir milliyeti yok, sadece DNA’sında karakter bozukluğu olan bir organizma. Bir kere yakalandınız mı işin içinden çıkmanız zor, ertesi gün gelip bayraklarını dikebilirler. Artık kendisiyle karşılaşırsanız durumu nasıl ele alacağınızı biliyorsunuz. Hepimize HEGsiz gezelemeler nasip olsun...

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVAYOLUNU NASIL DİZE GETİRDİM?

GILI ADALARI: POLİS YOK, ARABA YOK!

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ