Meksika Yemeği Sandığımız Gringolar

Meksika Yemeği Sandığımız Gringolar

Gringo kelimesi Meksika halk dilinde hispanik kökenli olmayan yabancıları, özellikle de ABD vatandaşlarını tanımlamak için kullanılan bir kelime. Önceleri Texas, Los Angeles ve California gibi Meksika toprağı olan sınır eyaletlerinin ABD’ye geçişi sürecinde Meksikalılar sürekli yeşil üniforma giyen ABD askerlerini "green go home" şeklinde protesto ederlermiş. Gringo kelimesini de zaman içerisinde İngilizce telaffuzu zaten sıkıntılı olan Meksikalılar türetmiş. 

Yemek Tarihi’ne olan ilgim ve mezoamerikan mutfağına olan hayranlığımdan dolayı, Meksika yemeği sanarak tükettiğimiz fajitalara, nacholara, tako salatalarına ışık tutmak istedim.

Öncelikle genel olarak “Meksika yemekleri” diye anılan mutfak üç ana ve birbirinden çok farklı bölüme ayrılıyor: Geleneksel Meksika Yemekleri, Tex-Mex (ABD de Meksika yemeklerinden esinlenmiş bir füzyon) ve New-Mexico Mutfağı.

Benim uzmanlık alanım ve restoranımda sunduğum mutfak Geleneksel Meksika Yemekleri ancak müşterilerin çoğu menü’de nachos ve fajitas arıyor, çünkü Meksika yemeği diye bunları biliyorlar. Bunun sebebi çoğu tüketicinin yemek bilgisi ve kulak dolgunluğunun ABD menşeili Tex-Mex üzerine olması. Örneğin Türkiye ve civar ülkelerde kebabın yüzlerce farklı şekli ve çeşidi vardır ama alelade bir yabancı, kebap dendiğinde döner kebabını anlar, bildiği tek kebap budur ve ekseriyetle kebap kelimesinin bir yemek grubuna verilen genel ad olduğunu da bilmez.

O zaman Meksikalı bile olmadığı halde Meksika yemeklerinin en bilineni sayılan Nacho’nun tarihine bir göz atalım.

İkinci dünya savaşı sırasında Meksika’nın Coahuila eyaletinde bir sınır kasabası olan Piedras Negras’ta popüler olan Victoria kulübü adlı sosyal kulübe, mutfak kapandıktan sonra Eagle Pass hava üssünde görev yapan ABD askerlerinin eşlerinden oluşan bir grup gelir. Zaten mutfağı açık olmayan mekanın aşçısı da o sırada orada olmadığından, restoranın şef garsonu Ignacio Anaya elinin altında bulduğu birkaç tortilla, peynir ve jalapeno biberlerinden doğaçlama bir atıştırmalık tabağı çıkartır. Wisconsin tipi peyniri eritip tortilla cipsleri ve jalapeno biber dilimlerini de üzerine yayarak "özel cips" olarak adlandırır.  O gün masadaki kişilerden birinin garsona “bu yemeğin ismi ne?” diye sorduğu söylenir. Garson da İngilizce anlamadığı ve müşteri ona kendi ismini sordu sandığı için “Nacho” der (Nacho, Ignacio isminin kısaltılmışıdır).

Yapımı kolay ve lezzetli olduğu için Nachos, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın büyük bir kısmında popüler hale gelir. Geleneksel Meksika yemeklerinin lezzet çeşitliliği ve mükemmelliği Meksika sınırlarında kalırken, Nachos adı verilen tortilla cipsleri tüm dünyada fenomen olur.

Bu arada şef garson, Nachos isimli kendi restoranını açar ve nachos kasabadaki her restoranda menüye eklenmiştir bile. Ignacio Anaya nachos'un patent ya da haklarını hiç bir zaman talep etmemiştir.

Gelelim Fajitas’a… Fajita kelimesi aslında etin kesilme biçimine verilen addır. Dilimlenmiş biftek ya da tavuğun cızırtılı bir çömlekte biber ve soğanla servis edilmesinin köklerinin kovboyların kamp ateşinde pişirdikleri pratik yemeklere dayandığı sanılmaktadır. Kamp ateşinde veya ızgarada pişirmek için etten biftek gibi "atılabilir" et parçaları keserlerdi. Bugün bildiğimiz şekliyle “fajitas” 1990'larda ve ilk olarak ABD’de tüketilmeye başlanmıştır.

Nachos ve fajitas ile aynı kaderi paylaşan chili con carne, tako salatası, ve burrito gibi yemekler de pizza ne kadar Meksikalıysa o kadar Meksikalılar. Artık ne yediğinizi biliyorsunuz. Afiyet şeker olsun!

 

 

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ